Příběh Bramborového salátu

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že za bramborový salát vděčíme Kryštofu Kolumbovi. Ačkoliv toto prohlášení je po všech stránkách lehce přitažené za vlasy – brambory do Evropy dorazily opravdu až po objevení Ameriky.

Evropa měla zpočátku k bramborám poněkud odtažitý vztah považovala je za pohanskou a nečistou plodinu. Do českých zemí přišly brambory z Braniborska, odtud vznikl zkomolením jejich dnešní název. Podle jiného názoru vznikl název brambory ze slova "bamboly" – starého označení pro hlízy. Můžeme polemizovat s výrokem českého botanika 19. století Jana Svatopluka Presla, že brambory jsou tím nejužitečnějším, co lidstvu přineslo objevení Ameriky, nicméně určitě si dnes náš jídelníček bez brambor nedokážeme představit.

Jak vlastně vzniknl bramborový salát? A jak spletitá byla jeho cesta na vánoční tabule? Přesně to vlastně nikdo neví… Ale střípky historie alespoň trochu napoví. Kde se vzal, tu se vzal objevil se na vánočních tabulích bramborový salát, jakožto neodmyslitelný společník smaženého kapra. Jakožto přílohu ji nutně musíme zařadit do 19.století, protože teprve tehdy se začaly k masu podávat i přílohy.

V receptářích slavných kuchařek Rettigové a Sandtnerové ovšem bramborový salát ve své současné podobě ještě nenajdete. V kuchařce z roku 1946 nacházíme recept poměrně podobný – ovšem bez kořenové zeleniny. Obsahoval už i tehdy známou pochutinu, která učinila během války z bramborového salátu luxusní jídlo – tedy majonézu.

Majonézu, královnu studených omáček, vynalezli kuchaři v horském městě Mahonu na středozemním ostrově Menorka, a ten když dobyli Francouzi, stala se mahonská omáčka, francouzsky mayonnaise, jednou z kořistí.

Kde jsou inspirační zdroje ke vzniku bramborového salátu se můžeme pouze dohadovat. Jednou stopou může být kyselá okurka, která by nabízela řešení, že pro současnou podobu bramborového salátu posloužila ruská kuchyně. Tuto teorii by potvrdil i fakt, že například v Indii je bramborový salát (obsahující rybí maso) k sehnání pod názvem ruský salát. Ať už byl bramborový salát inspirován čímkoliv – hlavní je že se k nám na vánoční stůl dostal. Protože – co by to bylo za Vánoce bez bramborového salátu?

Související Články

 

Hellmann's CZ | Články

Naše vajíčka

Read more »
Hellmann's CZ | Články

Delikátní řada

Read more »
Hellmann's CZ | Články

Nejoblíbenější majonéza

Read more »