Hellmann's a výroba majonéz

Průmyslová výroba šetří nejen náš čas, ale i zdraví, a tak mnozí spotřebitelé dávají v posledních letech raději přednost kupovaným výrobkům a domácí majonézu už dnes nepřipravuje téměř nikdo.

Základem průmyslově vyráběných majonéz stále zůstávají vejce a rostlinný olej. Moderní postupy však umožnily podstatně snížit jejich obsah proti domácím pochoutkám. Zatímco podomácku připravená majonéza obsahuje 2 až 3 vejce, ve stejném množství majonézy z obchodu bychom našli pouze 1/3 žloutku. Je to způsobeno tím, že při průmyslovém zpracování se pomocí speciální technologie docílí požadované hustoty a konzistence výrobku.

Při výrobě majonéz značky Hellmann´s se navíc používají vejce pasterizovaná, která se připravují rychlým zahřátím a prudkým ochlazením vajec, což zneškodní případné choroboplodné zárodky v nich obsažené. Spotřebitelé se tedy nemusejí obávat žádného zdravotního rizika ani nákazy salmonelou. Bakteriím neprospívá ani kyselé prostředí. Nakyslá chuť, která je typická pro výrobky Hellmann´s, je založena na tradiční receptuře s přidáním octa. Okyselení zároveň zajišťuje delší dobu trvanlivosti výrobku.

Podobně jako majonéza, se vyrábí také tatarská omáčka, ochucená majonéza obohacená o zeleninu. K její výrobě se však používá menší množství oleje a obvykle se nepoužívají samotné žloutky, ale celá vejce. Kupovaná tatarka je tak méně tučná než omáčka připravená doma z kupované majonézy.

Domácí příprava

Recept na domácí majonézu najdeme v každé klasické kuchařce, která zpravidla doporučuje rozšlehat nebo umixovat žloutky se solí, za stálého rychlého šlehání přidat olej (nejprve po kapkách a potom tenkým pramínkem) a nakonec, když se směs spojuje na metle, přidat ocet nebo citronovou šťávu. Domácí přípravu majonézy sice usnadňují různé míchače, mixéry a roboty, ale nikdy s nimi nemůžeme dosáhnout takové rychlosti šlehání jako při průmyslové výrobě.

Riziko, že se nám majonéza srazí nebo jinak nepovede, je poměrně velké. Nemáme-li dostatečné zkušenosti, musíme se spolehnout na systém pokus-omyl. To však zdaleka není jediná nevýhoda podomácku vyráběné majonézy. Zatímco domácí majonéza obsahuje 2 až 3 syrová vejce, ve stejném množství majonézy koupené v obchodu je méně vaječné složky, aniž by to bylo na úkor kvality. Domácí majonéza vydrží v lednici 3 až 4 dny, ta z obchodu v původním neotevřeném obalu až 6 měsíců. Průmyslově vyrobená majonéza navíc nabízí profesionální přístup vývoje, hygienu výroby, výběr kvalitních surovin, definovanou konzistenci i senzorické vlastnosti.

Související Články

 

Hellmann's CZ | Články

Nejoblíbenější majonéza

Read more »
Hellmann's CZ | Články

Delikátní řada

Read more »
Hellmann's CZ | Články

Příběh Bramborového salátu

Read more »